субота, 30 листопада 2024 р.


Ярослав Михайлович народився 30 листопада 1949 р. у родині відомого українського письменника Михайла Панасовича Стельмаха. З дитинства захоплювався спортом, музикою, іноземними мовами. Англійську почав вивчати з малих років, тому після закінчення середньої школи вступив до Київського інституту іноземних мов (нині Київський національний лінгвістичний університет).

У 1971 р. Ярослав Стельмах закінчив інститут та вже мав декілька друкованих перекладів з англійської мови, писав твори для дітей. У 1975 р. вийшла його перша книжка – збірка оповідань «Манок», а через три роки Стельмах був прийнятий до Спілки письменників. Автор повістей «Химера лісового звіра», «Якось у чужому лісі», «Найкращий намет» та ін. Його п’єса «Привіт, синичко!» мала неабиякий успіх та ставилася у п’ятнадцяти театрах одночасно, чималу аудиторію глядачів збирала «Шкільна драма». Широкої популярності набули також п’єси «Гра на клавесині», «Провінціалки» та інші.

У 1996 р. Ярославу Михайловичу була присуджена премія ім. І. Котляревського, а за книжку повістей і оповідань для дітей «Голодний, злий і дуже небезпечний» у 2001 році він став лауреатом найвищої літературної премії України «Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва». Йому присуджено почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України». На ІІІ Всеукраїнському «Тижні кращих вистав за творами сучасних українських драматургів» Ярослава Михайловича було визнано кращим драматургом України 2000 р. За понад 30 років роботи в драматургії він написав 25 п’єс і зробив майже 50 перекладів драматичних творів. Відбулося більше 100 вистав за його творами, які зіграні 2, 5 тисячі разів, і їх подивилося понад мільйон глядачів.

Велику роботу Ярослав Стельмах проводив як секретар Національної спілки письменників України, заступник голови творчого об’єднання драматургів спілки, член колегії Міністерства культури і Мистецтв України, голова Громадської Ради репертуарно-редакційної колегії з драматургії.

Загинув 4 серпня 2001 р. у автокатастрофі.  Похований в Києві на Байковому кладовищі поруч із батьком. 20 листопада 2011 р. у Києві на будинку на Печерському узвозі, де у 1981 -2001 рр. жив і працював драматург, за сприянням меценатів встановлено бронзову меморіальну дошку (погруддя, скульптор А. Валієв).

Після Ярослава Стельмаха залишилася багата літературна спадщина. Творчий доробок у підсумку становить кілька книг прози, десятки п’єс, кіносценаріїв та інсценізацій. Роки минають, а інтерес до його книг, до вистав за його п’єсами — незгасний.

На честь 75-річчя від дня народження Ярослава Стельмаха у бібліотеці діє книжкова виставка, присвячена світлій пам’яті письменника «Він увесь загорнутий в майбутнє».

 


пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

З - поміж найбільших зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим є День Андрія Первозваннного. Андріївські вечорниці - одна з найцікавіших українських традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. Це свято особливо важливим було для молоді, яка збиралася в одній хаті, влаштовуючи там розваги та забави.
Із метою поглиблення знань учнів про зимові календарні свята, ознайомлення дітей зі звичаями святкування вечорниць, сприяння відродження національної свідомості, виховання у здобувачів освіти поваги до народних традицій в 11-Б класі бібліотекарем Оксаною Шпитчук було проведено святковий захід «Андріївські вечорниці».
Діти разом з бібліотекарем розкрили справжню красу цього свята.
Народні пісні, веселі конкурси, чарівне ворожіння, солодка калита, смачні вареники, запашні пампушки - все це робило свято яскравішим і колоритнішим.
Вивчаймо, шануймо та передаваймо майбутнім поколінням найдорожчий скарб українського народу- звичаї, обряди та традиції, які дістались нам у спадок від наших дідів – прадідів.
Зі святом! Щастя! Здоров’я! Любові!
 




 


30 листопада відзначається 150 років від дня народження Люсі Мод Монтгомері – видатної канадської письменниці, фотографині та журналістки. Її творчість, сповнена світла, щирості та невичерпної віри в добро, вже давно стала класикою.

Розповіді Люсі Мод Монтгомері занурюють читачів у чарівний світ, де кожна деталь оживає, а герої надихають боротися за мрію і вірити, що навіть у найважчі часи завжди є місце для щастя. Найвідоміший її роман, «Енн із Зелених Дахів» став літературним скарбом. Історія рудоволосої дівчинки з нелегкою долею знайшла відгук у серцях мільйонів, перевидавалася десятки разів і досі дарує тепло читачам у всьому світі.

У нашій бібліотеці організовано книжкову виставку «Світ належить тим, хто йому радіє», де кожен зможе зануритися у творчість Монтгомері та знайти частинку власного натхнення в її творах.

 



29 листопада виповнюється 125 років від дня народження Григорія Михайловича Косинки (1899-1934), видатного українського письменника, прозаїка - новеліста та перекладача.

Григорій Косинка народився та творив на межі ХІХ та ХХ ст. Його творчість  відноситься до періоду Розстріляного відродження, і він є талановитим майстром тогочасного реалізму, влучно змальовує конфлікти всіх класів населення. Автор залюблений в  усе українське  - слово, культуру, природу. Недарма ж і псевдонім "Косинка", Григорій Стрілець взяв собі від червоненької квіточки "косинки".

З нагоди 125-річчя від дня народження талановитого українського новеліста Григорія Косинки, бібліотека ліцею відкриває двері у світ його творчості. Зануримося разом в атмосферу бурхливих 20-х років ХХ століття, коли слово письменника звучало особливо гостро і правдиво. На виставці-портреті «Григорій Косинка – єдиний і неповторний новеліст» представлені видання, що висвітлюють найвідоміші твори та життєвий і творчий шлях письменника.

 


пʼятниця, 22 листопада 2024 р.


Щороку, в останню неділю листопада, християни в усьому світі відзначають Міжнародний день Біблії. Це особливий день, присвячений Слову Божому – книзі, яка надихала мільйони людей протягом століть і продовжує бути джерелом мудрості та натхнення для багатьох.

Історія свята.

Хоча точна дата заснування Міжнародного дня Біблії невідома, ідея святкування цього дня виникла з бажання підкреслити важливість Біблії як основи християнської віри та її вплив на культуру і суспільство. Цей день став своєрідним святом для всіх, хто вірить у силу слова Божого.

Мета свята:

• Підкреслення важливості Біблії: Головна мета свята – підкреслити важливість Біблії як джерела віри, моральних цінностей та натхнення.

• Заохочення до читання Біблії: Заохочення людей до регулярного

читання Святого Письма.

•Об’єднання християн: Створення можливості для християн різних конфесій об’єднатися в спільному святкуванні.

• Поширення християнських цінностей: Пропагування християнських цінностей, таких як любов, милосердя, прощення та віра.

Традиції та звичаї.

• Церковні служби: В цей день у церквах проводяться спеціальні богослужіння, присвячені Біблії.

• Біблійні читання: Віруючі збираються разом, щоб прочитати уривки з Біблії та обговорити їхнє значення.

• Біблійні конкурси: Організовуються різноманітні біблійні конкурси, такі як вікторини, олімпіади та конкурси на кращий твір на біблійну тему.

• Благодійні акції: Багато церков і християнських організацій проводять благодійні акції, щоб допомогти нужденним.

• Розповсюдження Біблій: Проводиться розповсюдження Біблій серед людей, особливо серед молоді.

Біблія є однією з найвпливовіших книг в історії людства. Вона вплинула на розвиток літератури, мистецтва, філософії та права. Біблійні сюжети стали основою для багатьох творів мистецтва, музики та літератури. Міжнародний день Біблії нагадує нам про багатовікову історію цього Святого Письма та його актуальність для сучасного світу.

Цікаві факти:

• Біблія є найпоширенішою книгою в світі.

• Біблію перекладено на більшість мов світу.

• Багато відомих людей визнавали вплив Біблії на своє життя.