“Мета життя – самовираження.
Проявити у всій повноті свою сутність
— ось для чого ми живемо.”
Оскар Вайльд
Оскар Вайльд — поет, драматург і прозаїк, який найповніше втілив у своїй творчості художні принципи англійського естетизму.
Народився О. Вайльд 16 жовтня 1854 року в Дубліні, його батько був лікарем-хірургом, а мати письменницею і журналісткою. Першу освіту Оскар Уайльд здобув удома. Батьки, чудово освічені, прищепили йому з дитинства любов до книг і мов. Культ краси, що панував у батьківському домі, багато в чому визначив його особисті погляди на природу мистецтва.
З 1864 по 1871 Оскар Уайльд навчався в Королівській школі Портора (поблизу Дубліна), яку закінчив із золотою медаллю. Уайльд був удостоєний Королівської шкільної стипендії для навчання в дублінському Трініті-коледжі (коледжі Св. Трійці). З 1871 по 1874 він навчався у Трініті-коледжі. У цьому навчальному закладі Уайльд придбав не тільки знання, а ще деякі переконання, риси характеру, які він зберіг на все життя.
У 1874 році Уайльд, удостоївся стипендії на навчання в Оксфордському коледжі Магдалини на класичному відділенні. Ще під час студентства Оскар подорожував по Європі, а також написав кілька творів. За поему «Равенна» отримав Ньюдігейтську премію. Після закінчення університету в 1878 році, він оселився в Лондоні, їздив по США з лекціями.
Перший опублікований збірник Уайльда «Вірші» вийшов в 1881 році. Повернувшись до Лондона, Оскар одружується на красивій доньці дублінського адвоката — Констанцією Ллойд, від якої мав двох синів. Будиночок на Тайт-стріт, де мешкало подружжя, було обставлено з великим смаком . Улюбленим заняттям Уайльда було показувати своїм гостям дружину, щомісяця вбрану в інший костюм.
Наступний період його життя був літературно плідний. Він працював журналістом (був редактором журналу «Жіночий світ»), а також написав безліч оповідань в той час. У 1891 році був опублікований популярний роман Уайльда «Портрет Доріана Грея», а написаний він був у 1890.
Дотепність письменника прекрасно проявилося в комедіях «Ідеальний чоловік», «Як важливо бути серйозним», «Саломея» (1891). Після любовного зв’язку з Альфредом Дугласом (він кинув сім’ю через ці відносини), маркіз Куїнсберрі подав на Уайльда до суду. Оскар був засуджений на два роки в’язниці, в якій остаточно зламався морально. Звільнившись у 1897 році, оселився у Франції, змінивши ім’я на Себастьяна Мельмота, написав «Баладу Редінзької в’язниці».
30 листопада 1900 життя Уайльда обірвалося в результаті хвороби (менінгіту).
Оскар Уайльд (Вайльд) справедливо вважається одним з найяскравіших та найталановитіших письменників другої половини ХІХ століття. Його внесок до скарбниці світової літератури і культури неможливо переоцінити – кожен з його творів, від ранніх віршів до блискучих комедій, казок та єдиного роману «Портрет Доріана Грея». Його твори відомі тонкою іронією, парадоксами та вишуканим стилем, що робить їх унікальними і позачасовими.
Оскар Вайльд – це письменник, який змушує нас задуматися про природу мистецтва, про цінності життя та місце людини в суспільстві. Його твори – це не просто розвага, це філософські трактати, приховані під маскою гумору та парадоксів.
З нагоди 170 річчя від дня народження Оскара Вальда оформлень виставку «Співець краси і милосердя». Творчість Уайльда – це вічна спадщина, яка продовжує надихати та дивувати.
Немає коментарів:
Дописати коментар