четвер, 26 листопада 2020 р.

 Опанас Заливаха 

1925–2007 
Живописець, графік, скульптор, кераміст. Народився 1925 року на Харківщині. Згодом його батьки, віткаючи від голодомору 1930-х років, переїхали на Далекий Схід. Там і минула юність Опанаса Заливахи. Змалку мав неабиякий хист до малювання і батьки віддали його на навчання в художню школу при Ленінградській академії мистецтв, після закінчення якої навчався в Ленінградському державному інституті живопису, скульптури і архітектури.
Навчаючись в інституті, приїзджав на практику до м. Косова Івано-Франківської області. Полюбив цей край, його природу, людей, українську мову. У 1961 році Заливаха остаточно переїхав на Івано-Франківщину. Організував персональну виставку своїх творів, яка дуже не сподобалася працівникам обкому партії за “занепадницькі настрої”, і через кілька днів її було закрито.
Восени 1962 року познайомився з молодими київськими художниками, поетами, критиками. Активно долучився до правозахисної діяльності. У 1964 році у співавторстві з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко було створено вітраж “Шевченко. Мати” до 150-річчя Тараса Шевченка у вестибюлі Червоного корпусу Київського національного університету. Скликана після цього комісія кваліфікувала твір як ідейно ворожий і знищила його.
Опанас Заливаха був заарештований у 1965 році, його засудили до 5 років таборів суворого режиму за звинуваченням в “антирадянській пропаганді й агітації”. Покарання відбував у мордовському таборі № 11, де таємно виконав десятки екслібрисів, вітальних листівок, ескізів тематичних композицій, плакатів із зображенням Т. Шевченка (для святкування в таборі).
У 1970 році повернувся до Івано-Франківська. Одружився з Дариною, племінницею Степана Бандери.
Опанас Заливаха працював у галузях станкового й монументального малярства, станкової та книжкової графіки, створював вітражі, мозаїки, станкові скульптури та кераміку. Новаторські за формою твори митця сповнені національно-патріотичного змісту. Для його творчості характерна широка тематика: відтворення історичного минулого народу, возвеличення Кобзаря, філософські роздуми, духовність народу, переживання людської долі, викриття злочинів тоталітарного режиму; мужність, жертовність, шляхетність мучеників за свободу.
Помер 24 квітня 2007 року. 23 листопада 2017 року на пішохідній частині вул. Незалежності в Івано-Франківську художнику був встановлений пам’ятник (скульптор Ігор Семак).

Книги про Опанаса Заливаху:
Опанас Заливаха. Каталог. Самвидав.
Б. Горинь. Опанас Заливаха: Вибір шляху. Київ, УРП, 1995.
Б. Мисюга. Опанас Заливаха. Альбом. Київ, Смолоскип, 2003.
М. Аронець. Опанас Заливаха. Альбом. Івано-Франківськ, Лілея-НВ, 2016.
Пропонуємо Вам ознайомитись з виставкою з нагоди 95-ої річниці від дня народження Опанаса Заливахи – художника, скульптора, дисидента, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка.



Акція «16 днів проти насильства»

Найвищою цінністю будь – якої держави, у тому числі й України, є людина, її життя і здоров’я, честь, і гідність, недоторканність та безпека. Життєве неблагополуччя може бути спричинене різними факторами, зокрема перебування людини у ситуації торгівлі людьми або ж у зв’язку із вчиненням насильства в сім’ї.
З 25 листопада по 10 грудня в Україні проходить акція «16 днів проти насильства».
Основними завданнями акції є:
- привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;
- активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;
- проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства;
- формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.
Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок; 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями; 5 грудня – Міжнародний день волонтера; 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі; 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією; 10 грудня – Міжнародний день прав людини.
Учні нашої школи теж долучилися до акції «16 днів проти насильства». З 25.11 по 10.12 у класах пройдуть години спілкування «Мій улюблений світ без насильства», круглий стіл "Види насильства сім'ї", тренінг "Ми проти насильства", години психолога "Сім'я без насильства", "Проблеми батьків та дітей існують", заняття - тренінг "Геть насильству над дітьми". Бібліотекарем школи оформлено виставку “Я проти насильства! А ти?” та буклети.






Немає коментарів:

Дописати коментар