пʼятниця, 8 травня 2020 р.


Святе й величне слово - Мама
Травень – місяць квітів і свят. Одним із найдушевніших і  найтепліших є День Матері. Адже мама - це та стіна, той фундамент, підтримка, які дають змогу встояти, втриматись. Ніхто так не порадіє і не поплаче з нами, як мама. Вона – сонце й небо. Адже саме мати дає життя і веде по життю. Варто відзначити, що дане свято ще в часи Київської Русі і козаків теж відзначався, але як релігійний – місяць пречистої Діви Марії. Воно й не дивно, адже мама дає життя, продовжує наш рід.
ІСТОРІЯ СВЯТА ТА ЙОГО СИМВОЛИ
Корені свята досить глибокі. З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана “Материнська неділя” (англ. Mothering Sunday) – четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.
Але світового поширення свято отримало після визнання та утвердження у США. Вперше це прекрасне свято відзначили у 1907 році. Ініціатором його проведення виявилася проста американка Анна Джервіс з Філадельфії, яка таким чином хотіла виразити свою безмежну любов до своєї передчасно померлої мами. Написавши листа з проханням підтримати згадану ідею в численні інстанції, Анна знайшла підтримку людей. І вже через три роки заходи до Дня матері в Штаті Вірджинія отримали статус офіційних. У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.
Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 23 країни (в тому числі: Бахрейн, Гонконг, Індія, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Катар, Саудівська Аравія, Сінгапур, Австралія, Україна та ін .). Крім того, понад 30 країн відзначають свято в інші дні.
В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею родини. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина – матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі.
День Матері в Україні
Не зважаючи на особливу роль жінки в українській історії, в Україну свято потрапило з діаспори. Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика “Жіноча доля” Олена Кисилевська. Також, 1929 року “Союз українок” зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації “Просвіта”, “Рідна школа”, “Пласт”, “Сокіл” та ін. організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.
У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулось в Україну.
За часів незалежної України згідно з Указом Президента України “Про День матері” від 10 травня 1999 року № 489/99 свято встановлено в другу неділю травня.
Сьогодні в Україні свято відзначають переважно молодіжні та жіночі громадські організації. В різних містах організовуються флешмоби, жінкам даруються квіти, вручаються святкові листівки, діти власноруч виготовляють подарунки для матерів.
До Дня матері бібліотека підготувала книжкову виставку.
Мама! Найдорожче слово в світі
Де б не був ти, що б ти не робив.
Назавжди вона твій шлях освітить
Ніжним серцем відданим тобі!



Немає коментарів:

Дописати коментар