пʼятниця, 8 листопада 2019 р.


ФРІДРІХ ШИЛЛЕР
“Честь дорожча від життя”
Ф. Шиллер

Великий німецький письменник Йоган Христоф Фрідріх Шиллер (1759-1805р.) належить до першорядних драматургів світової літератури. Пафос свободи, гуманізм, непохитна віра в силу людського розуму зробили його улюбленим письменником у різних країнах світу.
Творчість Ф. Шиллера завершує літературу ХVIII століття. Він творив на зламі століть, а в літературі Нового часу, як правило, в такі періоди відбувається перелом, вибір подальшого шляху, пошук нових світоглядних, ціннісних і художніх орієнтирів.
Розпочавши свою художню і теоретичну діяльність як прихильник “Бурі й натиску”, Шиллер виступив із гнівним осудженням феодальних порядків у тогочасній Німеччині. У драмі “Розбійники” (1781р.), “Заколот Фіаско в Генуї” (1783р.), “Підступність і кохання” (1784р.) він порушив питання про боротьбу проти рабства і насильства. У веймарський період Шиллер виступив як засновник жанру історичної драми: “Табір Валленштейна” (1798), “Пікколоміні” (1799), “Смерть Валленштейна” (1799), “Марія Стюарт” (1800), “Орлеанська діва” (1801), “Мессінська наречена” (1803), ”Вільгельм Телль” (1804). З одинадцяти його драм вісім написані саме на історичну тематику. Головними персонажами своїх історичних драм Шиллер робив визначних історичних діячів – королів, полководців, народних вождів.
1797 р., який увійшов в історію німецької поезії під назвою “баладного року”. Цього року Гете і Шиллер, адресуючи один одному листи, обов’язково додавали до них балади, немовби змагаючись у художній вправності та досконалості. Так світ побачили славнозвісні балади Шиллера “Нурець”, “Полікратів перстень”, “Івікові журавлі”, “Рукавичка”, “Лицар Тогенбург” та ін. В цих баладах Шиллер намагався на прикладі життя окремої людини показати загальні закони людського життя, виявити сили, що керують долею суспільства, а також визначити гуманістичні ідеали та їх роль у світі.
Усі численні й різноманітні твори Шиллера – ліричні, драматичні, праці з історії, з естетики – відзначаються чітким ідейним спрямуванням. У них розкриваються величезні духовні можливості людини, її свободолюбивість, гуманність, сила думки і волі, здатність до самозречення й героїзму.
Детальніше про життєвий і творчий шлях великого німецького письменника ви можете дізнатись із матеріалів виставки “Геній, який легкими кроками ступає по стежині світла”, присвяченій 260-й річниці від дня народження німецького поета, драматурга. Вагому частину виставки складають праці науковців, методистів, учителів-словесників з методики викладання творчості письменника в школі.


Немає коментарів:

Дописати коментар