11 жовтня виповнюється 350 років від дня народження українського політичного, державного та військового діяча, гетьмана Пилипа Орлика (1672-1742 рр.).
Пилип Орлик народився 11 жовтня 1672 р. в сім'ї родовитої литовської шляхти чеського походження – Орликів. Батько Степан Орлик служив у війську польського короля, загинув на 51-у році життя під час польсько-турецької війни в битві під Хотином у грудні 1673 року. Мати – Ірина Орлик (з білорусько-українського роду Малаховських), охрестила сина за православним обрядом (батько був католиком).
Навчався у єзуїтському колегіумі у Вільні (Вільнюс), а також у Києво-Могилянській колегії, яку закінчив у 1694 році. Під час навчання проявив талант ораторства і поезії, цікавився філософією і літературою.
Із 1668 року Пилип Степанович займає посаду кафедрального писаря київської метрополії, 1700 року – старший канцелярист у генеральній військовій канцелярії, 1706 – генеральний писар Війська Запорізького.
Гетьман Іван Мазепа та Пилип Орлик були однодумцями. Гетьман розумів, що в особі Орлика має не тільки освіченого генерального писаря, а й надійного помічника.
Після подій шведсько-російської війни 1708–1709 років, Полтавської битви, нещасливої для Мазепи, весь табір прихильників гетьмана Мазепи опиняється на території Туреччини в Бендерах. Тут після смерті Івана Мазепи постає питання про вибір нового гетьмана. 1710 року під час Козацької ради гетьманом було обрано Пилипа Орлика та укладено угоду між ним як державотворцем і рештою козацтва – «Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська».
Укладений документ пізніше дістав назву Конституція Пилипа Орлика, так звана Бендерська конституція, яку вважають першою українською Конституцією а також однією із перших конституцій у Європі.
«Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська» став унікальним документом по розробленості нових національно-державних пріоритетів та демократичної форми влади, регламентації устрою України. Конституцією Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії у випадку, якщо він здобуде владу в Україні.
Створення Конституції вважається значною заслугою Пилипа Орлика в історії України, адже нею він порушував питання про відновлення української державності.
Бібліотека з нагоди цієї дати підготувала книжково-ілюстративну виставку «Творець Першої Української Конституції».
Немає коментарів:
Дописати коментар