середа, 29 січня 2020 р.


"У моїх жилах тече українська кров..." А.П. Чехов та Україна
29 січня виповнюється 160 років від дня народження відомого російсько-українського письменника Антона Павловича Чехова.
Але не всім відомий той факт про те, що Чехов був українцем.
Життя й творчість А. П. Чехова були тісно пов’язані з Україною. Антон Павлович приїхав до Ялти 1898 року в зв'язку з погіршенням стану здоров'я, побудував тут власний будинок. Навколо будинку письменник розбив парк, у якому було 180 видів рослин.
У Криму А.П.Чехов  зустрічався із Львом Толстим, Олексієм Горьким, Іваном Буніним, Олександром Купріним, Володимиром Короленком. Кримські враження згодом ввійдуть в оповідання "Довгий язик", "Дама з собачкою", "Архієрей", "Студент", "Нова дача", "Душечка", "Наречена", п'єси "Три сестри" та "Вишневий сад". І цінували його творчість українські письменники Михайло Коцюбинський, Іван Франко. Такі двосторонні зв'язки невипадкові. Родина Чехова має глибоке українське коріння - його бабуся по батьковій лінії Є.Шимко була українкою (Таганрог), а його батько Павло Ігорович Чехов народився на Полтавщині. У дитячі роки українська мова постійно звучала в родині Чехових. Ставши письменником, Антон Павлович завжди обирав "приснолисту Україну" місцем літнього відпочинку. Бував він у Харківській та Полтавській губерніях. У Львові він придбав твори Тараса Шевченка. Навесні 1887 р. він подорожував по Донецькому краю, у 1888–89 рр. двічі проживав під Сумами: мандрував, спостерігав народне життя, працював над прозою та драматургією. В Сумах Харківської губернії в садибі Линтварьових, де Чехов жив на своїй літній дачі 1888 року, він  працював над оповіданнями і п’єсами. Сумські враження використані в оповіданнях "Іменини", "Нудна історія", п'єсах "Лєший" та "Чайка". В Сумах похований брат письменника, художник Микола Чехов (1868-1889). А у Ялті поховані члени родини: Євгенія Чехова, мати письменника, (1835-1919), Михайло Чехов, молодший брат (1868-1936), Марія Чехова, сестра (1863-1957).Музей у Ялті закладено після смерті письменника в 1921 році з ініціативи сестри Марії Чехової. Ще відкрито музей в Сумах. У наш час п'єси Чехова входять до репертуару театрів України. У Криму присуджується літературна премія імені Чехова, знімаються художні та документальні фільми за творами письменника. У своїх творах „Степ”, „Людина у футлярі”, „Іменини” письменник відобразив людей та природу України. Захоплювався “Кобзарем” Шевченка, знав і високо цінував творчість Котляревського, Карпенка-Карого, Кропивницького та ін. Він високо цінував діячів українського театру М. Садовського і М. Заньковецьку. Чехов називав Марію Костянтинівну Заньковецьку «хохлацькою королевою», «страшною силою».
“Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу, музику і прекрасну пісню, сповнену чарівної мелодії. Я люблю український народ, який дав світові такого титана, як Тарас Шевченко,” — писав А. Чехов А. Кримському.
До дня народження письменника бібліотекар підготувала книжкову виставку «Україна дорога і близька моєму серцю».


Немає коментарів:

Дописати коментар