неділя, 7 квітня 2019 р.


7 квітня Благовіщення Пресвятої
Богородиці
“Сьогодні спасіння нашого початок
і від віку таїнства явлення:
Син Божий сином Діви,
і Гавриїл благодать благовістить.
Тим же і ми з ним Богородиці кликали:
радуйся, Благодатна, Господь з Тобою”.
Тропар Благовіщення Пресвятої Богородиці
7 квітня – день Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з 12 головних свят у церковному календарі. Благовіщення означає “блага” або “добра” звістка. У цей день Діві Марії явився архангел Гавриїл і сповістив їй про прийдешнє народження Ісуса Христа – Сина Божого і Спасителя світу.
До 14 років Пресвята Діва виховувалася в храмі, а потім, за законом, повинна була залишити храм, як повнолітня, і або повертатися до батьків, або вийти заміж. Священики хотіли видати Її заміж, але Марія оголосила їм про свою обіцянку Богові – залишитися назавжди Дівою. Тоді священики заручили Її далекому родичу, вісімдесятирічному старцю Йосипу, щоб він піклувався про Неї і охороняв Її дівування. Живучи в Галілейському місті Назареті, в будинку Йосипа, Пресвята Діва Марія вела таке ж скромне і відокремлене життя, як і при храмі.
Через чотири місяці по зарученні, Ангел явився Марії, коли Вона читала Священне Писання і, ввійшовши до неї, сказав: “Радуйся Благодатна! (тобто сповнена благодаті Божої – дарів Святого Духа). Господь з Тобою! Благословенна ти між жінками”. Архангел Гавриїл сповістив Їй, що Вона знайшла найбільшу благодать у Бога – бути Матір’ю Сина Божого.
Марія в подиві запитала Ангела, як може народитися син у тієї, яка не знає чоловіка. І тоді Архангел відкрив Їй істину, яку він приніс від Всемогутнього Бога: “Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього осінить Тебе; тому й святе наречеться Сином Божим”. Зрозумівши волю Божу і цілком віддаючи Себе їй, Пресвята Діва відповідала: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно з словом твоїм”.
Благовіщення – зачаття Ісуса Христа. Дією благодаті Божої в лоні Марії розпочалася нова людського життя. Християни знають закони біології, тому й говорять про Диво. Диво полягає не стільки в тому, що Діва, що не знала чоловіка, почала виношувати дитину, але, що сам Бог ототожнив Себе з цією дитиною і з усім, що відбудеться в Його житті. Бог не просто вселяється в Діву. Через архангела Гавриїла Вседержитель, Владика і Господь просить згоди Марії. І тільки після її згоди, Слово стає плоттю.
З цього моменту починається євангельська історія. Попереду – Народження Христа, втеча в Єгипет, спокуси в пустелі і зцілення одержимих, Таємна Вечеря і арешт, Розп’яття і Воскресіння – Великдень …
Благовіщення й народні повір'я
·       В ніч на свято Благовіщення можна випрошувати собі славу. Оскільки раніше вважалося, що тоді прийде багатство і щастя. Тому шукали яскраву зірку в небі і голосно вигукували прохання, звернене до Бога, про дар слави собі.
·       Вважалося, що, коли на Благовіщення, йдучи по воду, дівчина знайде квітку первоцвіту, цього літа вона вийде заміж. Пролісок, що знайдуть на Благовіщення, віщує щастя. Якщо вмитися водою, в яку покладеш цей пролісок, — будеш вродливою.
·       Є очисний обряд відпустити птахів на волю, що символізує звільнення, дароване Богом людям, від гріха і смерті.
·       Український народ особливо шанує свято Благовіщення і суворо забороняє всяку працю того дня: за його думкою навіть птиця на Благовіщення святкує, гнізда не робить. В цей день всяка робота вважалася гріхом.На Благовіщення, казали, досить тільки торкнутися якого насіння, чи зерна, щоб воно зараз же втратило свою сходову силу і ніколи не запліднилося. Не можна, казали, також підкладати того дня і яйця під курку, бо зробляться бовтунами або вилупляться з них каліки.
·       Все, що належить до зачинання, було обставлено суворими заборонами: Благовіщення — це свято землі, і тому, як писав Грушевський, супроти нього наказувано боязкий містицизм, щоб, бува, чимсь його не споганити, не порушити. Бог благословляє на Благовіщення землю, або, як казали гуцули, — «вкладає в неї голову, щоб її розігріти, і від того будиться всяка живина, що спала в землі — мурахи, жаби, гади.» Від Введення до Благовіщення не можна порати землі, а від Благовіщення можна вже над нею працювати, бо Бог поблагословив того дня рослини — «і всяке диханіє».
·       Існує повір'я: яка погода на Благовіщення, така і на Великдень.
·       Якщо на Благовіщення дощ іде, то добре вродить жито. Якщо на Благовіщення вже сидять бузьки на яйцях, весна буде тепла.


Немає коментарів:

Дописати коментар