вівторок, 10 грудня 2024 р.

Мораль і право, Право і Закон
Рушійні сили для життя людини,
А їх знання надасть нам вірний тон
І розвитку держави – України.
Конкретно мусим жить, не навмання.
Щоб забезпечить вам своє майбутнє,
Свідомо накопичуйте знання.
Все, що завчили, стане незабутнім.
Людина – найголовніший скарб нашої планети. Кожен з нас – неповторна особистість, цілий Всесвіт, і він унікальний, тому що ніколи і ніде не може повторитися. Сучасна людина – часточка суспільства, тому має права та обов’язки. І, якщо з обов’язками все доволі зрозуміло, то свої права людині доволі часто доводиться захищати. І зробити це самотужки інколи буває проблематично.
10 грудня у світі відзначають День прав людини (Human Rights Day). Цього дня в 1948 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. Вона стала першим універсальним міжнародним актом, що проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості – рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність. У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.
Загальна декларація прав людини – важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом – і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави. Саме тому в 1989 році ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвенція-це міжнародна угода, у якій держави беруть зобов’язання дотримуватися прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а отже, пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.
Давайте пригадаємо, про які права йдеться в Загальній декларації прав людини та Конвенції про права дитини, на що кожен із вас має незаперечне право!
Стаття 1. Дитиною вважається людина віком до 18 років .
Стаття 2. Всі діти є рівними у своїх правах .
Стаття 3. Всі діти мають право на любов і піклування .
Стаття 6. Невід᾽ємне право дитини на життя .
Стаття 12 Всі діти мають право на власну думку .
Стаття 16. Всі діти мають право на особисте життя .
Стаття 20. Особлива турбота про дітей – сиріт .
Стаття 24. Всі діти мають право на медичну допомогу.
Стаття 25. Особлива турбота про дітей – інвалідів .
Стаття 26. Всі діти мають право на розвиток талантів .
Стаття 28. Всі діти мають право на освіту .
Стаття 31. Всі діти мають право на відпочинок .
Стаття 33. Всі діти мають право на захист від наркоманії .
Стаття 38. Дітей не можна залучати до бойових дій .
Стаття 45. Всі діти мають право на міжнародну допомогу .
Стаття 39. Всі діти мають право на захист від викрадення і продажу .
Стаття 37. Діти не повинні стати жертвами насильства.
Отже, від народження всі люди мають певні права, які гарантовані і захищаються державою. Їх потрібно знати й реалізовувати. Але важливо запам’ятати: поводитись слід так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини. Незнання закону не звільняє від відповідальності за вчинки, дії або бездіяльність. Права і обо ‘вязки треба знати, щоб збудувати у майбутньому правову державу.
Адже недарма говориться: «Держава будується не в майбутньому, вона будується сьогодні». Ви своїми знаннями, своєю працею маєте це довести. Хочеться вірити, що ви зробите це гідно.


Немає коментарів:

Дописати коментар