понеділок, 27 травня 2024 р.

 


27 травня виповнюється 95 років від дня народження Романа Іваничука – письменника, громадського діяча, лауреата багатьох літературних премій та державної премії ім. Т. Шевченка, Героя України.

Іваничук належить до найпродуктивніших митців української літератури, адже створив близько двадцяти історичних романів. Першим і найбільш резонансним у творчості письменника і в суспільному житті України став роман «Мальви». Події, описані в ньому, відбуваються за часів Богдана Хмельницького. Роман став закликом до громадської непокори, до бунту проти тоталітарної системи, до відродження національної пам’яті. «Мальви» забороняли, вилучали з бібліотек та його переписували від руки, друкували на друкарських машинках.

Також відомі такі романи письменника як «Черлене вино», «Мануcкрипт з вулиці Руської», «Четвертий вимір» та інші. Серед останніх виданих романів «Вогненні стовпи» (2002 р.) та «Торговиця» (2012 р.). «Вогненні стовпи» - це перший художній твір у незалежній Україні про історію УПА, без кровопролитної боротьби якої держава навряд чи була б відновлена в наш час.

Роман Іваничук брав активну участь у громадському житті. Був обраний народним депутатом, брав участь у підготовці і проголошенні Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року і Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.

З метою ознайомити читача з творчістю геніального письменника та його незабутніми творами у бібліотеці організована виставка-портрет «Письменником я народився …».



четвер, 23 травня 2024 р.

23 травня -День Героїв України.
Це ще одна нагода відзначити сучасних героїв, які захищають Україну від ворога та вшанувати памʼять тих, хто віддав життя за нашу свободу.
Сьогодні в ліцеї відбулася
лінійка -реквієм , освячення стендів загиблих Героїв Верховинщини та презентація проєкту « Герої рідного краю», над яким учні, вчителі і батьки працювали протягом тривалого часу.
Хвилиною мовчання , щирою молитвою вшанували Героїв, які віддали життя за мир та спокій нашої незалежної, суверенної України!
Низько вклоняємося батькам, дружинам, дітям , рідним загиблих!
Вічна пам'ять всім Героям!
Слава Богові!
Слава Україні!
Героям Слава!



 

середа, 22 травня 2024 р.

 


Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в Единбурзі. Навчався в Стоніхерст-коледжі (графство Ланкашир); вивчав медицину в Единбурзькому університеті. У 1881 році став доктором медичних наук. Конан Дойл захоплювався спортом: відмінно грав у більярд, був одним із перших організаторів авторалі та першим випробувачем мопеда. За своє життя він також працював корабельним лікарем на китобійному судні, полював на тюленів в Гренландії, служив на сухогрузах біля берегів Західної Африки. З не меншим ентузіазмом вивчав окультні науки, грав на банджо.

Його духовним кумиром був Едгар По. Оповідання «Золотий жук» приголомшило майбутнього письменника, пробудивши інтерес до детективного жанру. Загалом у літературі для Конан Дойла було кілька авторитетів. У першу чергу – Вальтер Скотт, на книгах якого він виріс, а також Джордж Мередіт, Майн Рід, Роберт Баллантайн і Роберт Льюїс Стівенсон. Також він високо оцінював твори Кіплінга, в якому бачив політичного союзника (обидва були запеклими патріотами). Натягнутими були відносини Дойла з Бернардом Шоу, одного разу той відгукнувся про Шерлока Холмса як про «наркомана, який не має жодної приємної якості». З Гербертом Уеллсом він зовні підтримував гарні стосунки, проте внутрішньо вважав його антиподом.

В останні роки життя письменник багато подорожував, відвідав усі континенти. Також він займався спіритизмом, доводячи, що «земне життя не більш ніж ілюзія, а справжнє осмислене буття починається після смерті».

Помер Конан Дойл 11 липня 1930 року від нападу грудної жаби. На надгробку було написано: «Stee true, blade straight» («Вірний,  як сталь, прямий,  як клинок»).



понеділок, 20 травня 2024 р.

 


Оноре де Бальзак – класик світової літератури, знавець людських пристрастей і рушійних сил суспільного розвитку – в історію світової художньої літератури увійшов як один із засновників і найвидатніших представників критичного реалізму, основоположник реалістичного роману.

Бальзак прожив усього 50 років, а залишив величезну творчу спадщину. Головним досягненням романіста була його епопея «Людська комедія». Це справа всього життя Бальзака. Усього він задумав 150 творів, встиг написати 98 романів і новел, які разом складають єдину соціальну епопею його часу. Оноре де Бальзак вважає себе «секретарем» французького суспільства, складає перелік вад і доброчинностей, збирає найяскравіші приклади проявів пристрастей, змальовує характери, обирає найголовніші події з життя суспільства, створює типи шляхом поєднання окремих рис численних однорідних характерів. Він мріяв написати історію, забуту багатьма істориками, – історію моралі.



пʼятниця, 17 травня 2024 р.

Щорічно 18 травня, починаючи з 1977 року по всьому світу відзначають Міжнародний день музеїв. Музеї є центром спільноти та невід’ємною частиною глобальної мережі, яка зберігає та продукує знання про наше минуле, аби ми могли знайти відповіді на питання чому? як?… Музеї – це концентрат спогадів, життів, моментів, поглядів, знань та випадковостей, які супроводжують наше життя.

Музеї – це ті місця, де можна зустрітися з минулим, побачити сьогодення та зазирнути в майбутнє. Саме тут ми знайомимося із важливими історичними подіями і постатями, дізнаємося більше про свій край, свій народ, гортаємо важливі сторінки історії.

До Міжнародного дня музеїв у секторі естетичного виховання оформлено книжково-ілюстративну виставку «Подорожуємо музеями». На ній представлено літературу, яка допоможе відвідувачам бібліотеки, не покидаючи її стін, здійснити цікаві подорожі залами світових музеїв. Окремі видання ознайомлять любителів історії з експонатами музеїв мальовничого Прикарпаття.



четвер, 16 травня 2024 р.

Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Дата, третій четвер травня, обрана з наміром підкреслити, що святкування припадає на будній день, і що вишиванка – органічна складова повсякденної культури українців.

Українська вишиванка є одним із яскравих символів української культури. Сорочка-вишиванка створює особливий патріотичний настрій і духовний посил, а сама вишивка містить безліч оберегів і закодованих символів.

З нагоди Всеукраїнського Дня вишиванки у бібліотеці оформлено книжково-ілюстративну виставку «Вишиванка цвіте над Україною». Виставка знайомить з історією української вишивки, представляє результати досліджень мистецтва вишивки і лексикону українського орнаменту, схеми українських орнаментів, тощо.







понеділок, 13 травня 2024 р.

 


Найбільше й найдорожче добро в кожного народу –

  це його мова, ота схованка людського духу,
  його багата скарбниця, у яку народ складає
  своє давнє життя і свої сподівання,
  розум, досвід, почування.
  Панас Мирний

Сьогодні, 13 травня виповнюється 175 років від дня народження відомого українського письменника, фольклориста, публіциста, громадського та культурного діяча Панаса Мирного, справжнє ім’я якого Рудченко Панас Якович. Відомо, що за життя письменник не бажав розкривати свого справжнього прізвища, не публікував своїх світлин, не афішував приватного життя. За характером Панас Рудченко був тихий, мовчазний та не любив сварок. Можливо, саме через це він обрав літературний псевдонім «Мирний». Завдяки такій таємниці губернське жандармське управління у 1915р. не змогло розшукати Панаса Рудченка. А він, розпочавши трудове життя з 14-ти років, на той час став одним із найповажніших чиновників на всю губернію: статський радник, кавалер п’яти орденів, начальник першого відділу Полтавської казенної палати. Панас Мирний є автором близько 700 віршів (майже всі не друкувалися); повістей «Лихий попутав» (1872 р.), «П’яниця» (1874 р.), «Лихі люди» (1877 р.); знаменитих романів «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (1880 р. у співпраці з І. Біликом),«Повія» (1928р.), драматичних творів, оповідань, статей.

Щоб розуміти творчість Мирного, треба знати один секрет: Панас Якович писав тільки про те, що було насправді і свідком чого він був сам, або ж – про реальні події, про які дізнався. Наприклад, героїня роману “Повія” – це реальна дівчина, з якою Панас Мирний познайомився в її 16 років. Він стежив за її життям, спілкувався з нею та описував усе у творі.
 На день народження письменника і драматурга Панаса Мирного, який відзначається 13 травня, неодмінно прийшли би Марія Заньковецька, Леся Українка, Михайло Коцюбинський та Василь Стефаник. Панас Мирний любив збирати гостей у своєму будинку в Полтаві. До речі, це було перше і єдине його власне житло, в яке Панас Якович зміг перебратися з дружиною та трьома дітьми в 1903 році.

Завітаймо і ми в гості до відомого українського письменника та згадаймо його життя і творчість, героїв його відомих творів.

 


пʼятниця, 10 травня 2024 р.

Мамо, матінко, матусю,
Я добра від тебе вчуся.
Ти найкраща в світі мама,
Ніжна, добра і ласкава!
День матері - одне з найзворушливіших свят, тому що кожен з нас із дитинства несе в душі єдиний і неповторний образ своєї мами, яка все зрозуміє, підтримає, простить, завжди приголубить і буде самовіддано любити.
Напередодні Дня матері учні 10-Б класу разом із класною керівницею Юлією Петращук та бібліотекаркою ліцею Оксаною Шпитчук організували свято- тренінг «Мамо рідна, хай святиться ім’я твоє». Діти привітали своїх мам поезією, музичними композиціями, квітами , також усі учасники заходу взяли участь у різних тренінгових вправах.
Від усієї душі вітаємо дорогих мам із їх святом! Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість!