пʼятниця, 26 квітня 2024 р.

 

Православні всього світу щороку відзначають Вербну неділю. У 2024 році вона припадає на 28 квітня, за тиждень до Великодня. У Вербної неділі є й інша назва – Вхід Господній в Єрусалим. За описаною в Євангеліє подією, саме в цей день Ісус в’їхав на віслюку в святе місто Єрусалим. Місцеві жителі зустрічали його як спасителя пальмовими гілками. Свято символізує визнання народом Ісуса Месією, а також вхід Сина Людського в Рай. У нас верба стала символічною пальмовою гілкою.

Під час богослужінь у Вербну неділю в храмах освячують букетики верби. Потім вербу несуть додому, нею прикрашають ікони і зберігають увесь рік. Вважається, що верба охороняє від хвороб, навроків, пожеж, повеней та інших бід. Деякі купають у відварах верби дітей, щоб уберегти від хвороб. Також вербою кроплять житло і худобу від всяких бід. Вважається, що якщо символічно відшмагати священною вербою з побажаннями здоров’я і сил, то піде будь-яка хвороба: «Будь здоровий, як вода і багатий, як земля!», «Не я б’ю, верба б’є! За тиждень – Великдень!».

У Вербну неділю можна їсти рибу і пити вино.

Ой, вербо, вербо, вербиченько,
Гнучка та висока,
Де вродилась і зросла ти,
Сестро милоока?
На Вкраїні народилась,
З Дніпра воду пила,
Людям нашим полюбилась.
Шану заслужила…

Хай стане мир міцним у стократ,
Хай над землею чисте небо буде.
Чорнобиль – попередження, набат,
Його уроки людство – не забуде.
М.Луків

26 квітня в Україні День чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії.

За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена.

У вересні 2003 року на саміті СНД президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада глав держав СНД підтримала цю пропозицію.

Подвиг тисяч українців став символом мужності, самовідданості й жертовності в ім’я Батьківщини. Біль, тривога та уроки Чорнобиля навічно залишаються в наших серцях. Низький уклін ліквідаторам аварії. Вічна пам’ять тим, хто вже не з нами. Щира подяка всім, хто продовжує працювати на АЕС в умовах воєнного стану.

Наразі Україна боронить землю від держави-терориста, яка вдається до підступних провокацій та ядерного шантажу і окупації  Запорізької АЕС, яку використовує як шантаж України. Своїми діями країна-терорист знову наражає світ на небезпеку і жахіття радіаційної катастрофи. Українці вже вкотре стоять на сторожі безпеки усього світу.

Низько схиляємо голови перед подвигом пожежників, військовослужбовців, будівельників, науковців, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Цінуємо, згадуємо, пам’ятаємо…

 





вівторок, 23 квітня 2024 р.

 Сьогодні, 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. Це один із знакових днів у нашому міжнародному календарі. Талант письменника - яскрава демонстрація духовного начала всього людства. Уміння висловити свої почуття і переживання, думки і образи, події і відносини, і багато чого, що так чи інакше зв’язується з людським світоглядом - справжній дар. Сказати і бути почутим, знайти розуміння і відгук у серцях вдячного читача - це мета будь-якого автора.

З нагоди свята вчителем української мови та літератури Світланою Шайваровською та бібліотекарем Оксаною Шпитчук був проведений виховний захід «Хліб годує тіло, а книга - розум» з учнями 5-х класів. До юних читачів завітала письменниця Марія Грушак, яка презентувала свої збірки «Через терни до зірок» і «Мелодія мокрого снігу». Пані Марія розповіла дітям про своє дитинство, свій перший вірш, поділилася враженнями та переживаннями. Учасники заходу із захопленням спілкувалися з поетесою, читали вірші, а також знайомилися з її новими творами. Зустріч дітей з Марією Андріївною була щирою і неймовірно емоційною. Маленьким слухачам сподобалася чудова поезія авторки, адже написана вона про події сьогодення.
Сподіваємось, що зустріч з пані Марією залишила в дитячих серцях тепло і радість від спілкування, бажання прочитати ще більше творів сучасної української літератури. За рахунок благодійних коштів випускниці Красноїльської школи 1983року Марії Ткачук юні читачі отримали в подарунок збірку «Через терни до зірок» Марії Грушак.


пʼятниця, 12 квітня 2024 р.

 


Космос для України це вікно у великий світ,

інтеграція у світовий науковий простір.

Ну, і космос це практичні використання

для майбутнього України.

(астронавт Ярослав Яцків)

12 квітня відвідувачі бібліотеки активно долучилися до відзначення Всесвітнього Дня авіації і космонавтики. Історія цього свята бере початок 12 квітня 1961 року, коли весь світ був приголомшений повідомленням про початок нової ери космічних польотів. У цей день космонавт Юрій Гагарін облетів планету Земля на орбітальному космічному кораблі «Восток». До цього моменту були запуски у космос штучних супутників, але в цей день людина вперше підкорила космос. На честь цієї історичної події 12 квітня по всьому світі й дотепер відзначають як Всесвітній день авіації і космонавтики, а також Міжнародний день польоту людини в космос.
З нагоди свята в бібліотеці була представлена ілюстрована книжкова виставка «Космічні таємниці». Цікаві факти про космос, наукові дослідження та відкриття Всесвіту, історичні постаті, що присвятили своє життя вивченню та опануванню космічного простору – все це неабияк зацікавило юних читачів. Діти із захватом розглядали матеріали виставки, адже космос й досі продовжує вабити та інтригувати людство, як і сотні років тому.



пʼятниця, 5 квітня 2024 р.



 Людина – найвищий продукт земної природи.

Але для того, щоби насолоджуватися скарбами природи,

людина має бути здоровою, сильною та розумною.

І. Павлов.

 Щорічно 7 квітня світ відзначає Всесвітній день здоров’я. Головна мета свята – звернути увагу суспільства на важливість здорового способу життя та вчасної профілактики захворювань. Всесвітній день здоров’я вперше було відзначено у 1948 році. 7 квітня – дата створення Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Відзначення Дня здоров’я – одна з перших ініціатив, з якою виступила Асамблея охорони здоров’я при ООН практично відразу ж після створення організації. Щорічні послання сприяють залученню уваги державних і комерційних організацій, волонтерів, простих громадян до питань захисту здоров’я і профілактики різних соціально-небезпечних захворювань. Саме з 1995 року ВООЗ присвячує кожен рік тематиці, що стосується профільних питань охорони здоров’я. Першою стала тема поліомієліту – вкрай небезпечного захворювання, яким можна подолати шляхом своєчасної вакцинації. Тож глобальне викорінення поліомієліту і стало головною ідеєю у 1995 році.

вівторок, 2 квітня 2024 р.


Сьогодні, 2 квітня, ми відзначаємо Міжнародний день дитячої книги.

Книга – перший вихователь малюка, тому дуже важливо прищепити дитині смак читання доброю та цікавою книжкою.

Магія дитячої книги — це не про магічні сюжети чи чарівні можливості їх персонажів. Не всі ж дитячі книги казкові й магічні. Це, в першу чергу, про суперсилу дитячої книги, що вона здатна здійснити на читача чи слухача.

Щороку 2 квітня уся всесвітня спільнота відзначає День дитячої книги. Це свято привертає увагу всіх дітей та їхніх батьків до надзвичайної важливості книжки в житті юних читачів. Адже саме вона відкриває малятам двері у великий та незнайомий світ, знайомить з невідомими раніше істотами, розкриває таємниці життя, сприяє становленню особистості.

Свято вирішили відзначати 2 квітня, тому що в цей день народився автор улюблених дитячих казок – Ганс Крістіан Андерсен.

Ідея виокремити спеціальний день для популяризації книги серед юних читачів належить німецькій письменниці, авторці творів для дітей та активній громадській діячці – Еллі Лепман. Саме вона є засновницею Міжнародної ради з дитячої книги, за рішенням якої у 1967 році було впроваджено День дитячої книги. З перших днів це рішення було позитивно сприйняте в різних куточках світу, а свято відразу набуло всесвітнього значення.


 

понеділок, 1 квітня 2024 р.


А гумор – це життя. Це стан. Це не жарти.

Це іскри в очах. Це закоханість у співрозмовника

і готовність розсміятися до сліз.

Михайло Жванецький

1 квітня – цей День не внесений ні в які календарі знаменних дат і всенародних свят, але його цілком можна віднести до міжнародних, оскільки він з однаковим успіхом відзначається і в Україні і в Росії, і в Німеччині, і в Англії, і у Франції, і в Скандинавії , і навіть на Сході.

Всі ми вже звикли до того, що 1 квітня треба обов’язково пожартувати над друзями, рідними. В цей день кожен не проти пожартувати над оточуючими, ніхто не застрахований від розіграшів і навіть найсерйозніші мимоволі посміхаються.

Зрозуміло, що жарт має бути доречним та без негативних наслідків (на зразок синців у жартівника чи сердечного приступу в людини, яку розвели в цей день).

В наш зовсім нелегкий час, з масою проблем різного характеру дуже важко бути оптимістом та шукати позитив у чомусь. Але вірити в краще потрібно, і  не тільки вірити, але й вносити самому щось хороше та веселе в наше повсякденне життя.