середа, 24 травня 2023 р.

 

В вас мудрість вічна і любов жива…

А хтось же вас народжував, слова,

Хтось ті суцвіття звуків винаходив,

Що стали потім мовами народів.

Станіслав Тельнюк

Щорічно навесні в нашій країні широко відзначають День слов’янської писемності та культури. У 2023 році урочисті заходи відбудуться в багатьох слов’янських країнах. Які ж традиції та особливості цього свята?

Мова, якою ми говоримо і пишемо сьогодні, зародилася понад тисячу років тому. Оформитися їй допомогли два брати-проповідники родом із Греції, чиї імена знайомі нам ще зі школи, – Кирило і Мефодій. Саме їм ми та інші носії мов слов’янської групи маємо бути вдячні за те, як саме говоримо й пишемо.

Звісно, слов’янські мови розвивалися індивідуально, обростаючи новими правилами й формами, і зараз вони дуже відрізняються одна від одної. Однак, якщо вслухатися в мову, вдивитися в письмо, легко помітити спільне коріння мови, якою сотні років тому говорили всі слов’яни світу.

Коріння Дня слов’янської писемності та культури сягає Болгарії. Тут це свято – державне і відзначається з початку XIX століття. Саме Болгарія відіграла вирішальну роль у долі духовної спадщини Кирила і Мефодія, саме тут їхні учні та послідовники знайшли не лише захист, а й державну підтримку наприкінці IX-X ст. Тут слов’янська абетка була вдосконалена і на її основі високого розвитку досягла перша слов’янська національна література. Надалі цей легший і зручніший алфавіт, що дістав назву “кирилиця”, витіснив глаголицю і став єдиним у південних і східних слов’ян.

Свято супроводжують різні заходи: наукові конференції, концерти, фестивалі та ярмарки. У ліцеях, гімназіях проходять уроки рідної мови, на яких дітлахів знайомлять із внеском Кирила і Мефодія в мову і культуру нашої країни.

Мови слов’янської групи мають тисячолітню історію, складну географію та безліч подібностей і відмінностей.

Наш спільний обов’язок не лише дбати про історико-культурну спадщину, а й забезпечувати розвиток сучасної креативної української культури.

Утверджуймо імідж високоосвіченої української нації та плекаймо неоціненний скарб – нашу  мову. Адже лише любов до власної історії, примноження культурної спадщини свого народу є основами морального та духовного розвитку суспільства.

З нагоди цієї події в приміщенні бібліотеки підготовлена книжкова виставка. Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись з поданою літературою.

Немає коментарів:

Дописати коментар