середа, 24 травня 2023 р.

 

В вас мудрість вічна і любов жива…

А хтось же вас народжував, слова,

Хтось ті суцвіття звуків винаходив,

Що стали потім мовами народів.

Станіслав Тельнюк

Щорічно навесні в нашій країні широко відзначають День слов’янської писемності та культури. У 2023 році урочисті заходи відбудуться в багатьох слов’янських країнах. Які ж традиції та особливості цього свята?

Мова, якою ми говоримо і пишемо сьогодні, зародилася понад тисячу років тому. Оформитися їй допомогли два брати-проповідники родом із Греції, чиї імена знайомі нам ще зі школи, – Кирило і Мефодій. Саме їм ми та інші носії мов слов’янської групи маємо бути вдячні за те, як саме говоримо й пишемо.

Звісно, слов’янські мови розвивалися індивідуально, обростаючи новими правилами й формами, і зараз вони дуже відрізняються одна від одної. Однак, якщо вслухатися в мову, вдивитися в письмо, легко помітити спільне коріння мови, якою сотні років тому говорили всі слов’яни світу.

Коріння Дня слов’янської писемності та культури сягає Болгарії. Тут це свято – державне і відзначається з початку XIX століття. Саме Болгарія відіграла вирішальну роль у долі духовної спадщини Кирила і Мефодія, саме тут їхні учні та послідовники знайшли не лише захист, а й державну підтримку наприкінці IX-X ст. Тут слов’янська абетка була вдосконалена і на її основі високого розвитку досягла перша слов’янська національна література. Надалі цей легший і зручніший алфавіт, що дістав назву “кирилиця”, витіснив глаголицю і став єдиним у південних і східних слов’ян.

Свято супроводжують різні заходи: наукові конференції, концерти, фестивалі та ярмарки. У ліцеях, гімназіях проходять уроки рідної мови, на яких дітлахів знайомлять із внеском Кирила і Мефодія в мову і культуру нашої країни.

Мови слов’янської групи мають тисячолітню історію, складну географію та безліч подібностей і відмінностей.

Наш спільний обов’язок не лише дбати про історико-культурну спадщину, а й забезпечувати розвиток сучасної креативної української культури.

Утверджуймо імідж високоосвіченої української нації та плекаймо неоціненний скарб – нашу  мову. Адже лише любов до власної історії, примноження культурної спадщини свого народу є основами морального та духовного розвитку суспільства.

З нагоди цієї події в приміщенні бібліотеки підготовлена книжкова виставка. Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись з поданою літературою.

пʼятниця, 19 травня 2023 р.

День Європи

В Україні День Європи відзначається у третю суботу травня як день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. Познайомитись ближче з Європою, її країнами та народами, природою, історією, традиціями та пам’ятками можна з книг та брошур книжкової виставки «День Європи в Україні», яка оформлена в бібліотеці.

Експоновані видання виставки розширюють знання з питань європейської інтеграції та відкривають все різнобарв'я найкращих письменників Європи.

Мета виставки – знайомство з Європою, континентом різних культур, релігійних та правових традицій, популяризація загального європейського культурного надбання, а також формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України.

четвер, 18 травня 2023 р.

Міжнародний день музеїв

У  травневі дні (18 травня) ми відзначаємо Міжнародний день музеїв.

Міжнародний день музеїв з’явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні ICOM (International Council of Museums – Міжнародна рада музеїв) була прийнята пропозиція радянської організації про встановлення цього свята. І з 1978 року цей день відзначається щорічно більш ніж у 150 країнах.

За словами Жака Перо, президента ICOM, «музеї повинні зайняти місце в серці суспільства і бути відкритими громадськості. Розвиток наших установ залежить у великій мірі від допомоги громадськості, і ми повинні запропонувати їй можливість підтримати наші цілі і взяти участь в нашій роботі. Таким чином, необхідно, щоб музеї та суспільство працювали разом, у дусі творчості та інновацій ».

Цей день має загальнонаціональну вагу. Адже здатність зберігати і примножувати свою культурну спадщину свідчить про розвиненість будь-якої нації.

Музеї – це духовні храми історії та культури, правдивий портрет вікової мудрості. Завдяки музейним колекціям сучасники мають унікальну можливість почути величну мову різних епох, любов до рідної землі і до прекрасного. Проте, далеко не в кожного з нас є можливість подорожувати.

Україна по праву пишається своїми музеями. Понад 390 музейних закладів щодня відкривають двері для відвідувачів. Завдяки подвижницькій, натхненній праці музейних працівників вдалося зберегти справжні культурні святині.

У бібліотеці створено книжкову виставку « Музеї – обереги вічності». Запропонована виставка дає змогу всім зацікавленим познайомитись з музеями світу і України, які експонують і зберігають пам’ятки, реліквії і шедеври вітчизняного та зарубіжного мистецтва.

 

«Українські вишиванки наче райдуги світанки»

     Щороку, у третій четвер травня, відзначається міжнародне свято - День вишиванки.
      Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції носити вишитий український одяг. В наші дні українська вишиванка є безперечним атрибутом вишуканого смаку. Вона стильно та гармонійно поєднується як з класичним костюмом, так і з повсякденним одягом. А ще нагадує, що ми - українці, пам'ятаємо та шануємо наші звичаї.
     З нагоди  цього свята в бібліотеці організована книжкова виставка-берегиня «Українські вишиванки наче райдуги світанки», яка знайомить користувачів з традиціями та тонкощами вишивки української сорочки.  Вона втілює в собі одну з основних функцій, якої дотримувалися з давніх часів — бути оберегом, а вишиванка — це не тільки символ краси, молодості, наслідування, а й наш генетичний код.

      "Бережи українське - носи вишиванку!"- ці слова Ліни Костенко стали своєрідним заповітом. І в цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, ліцею чи садочка.

      

 

понеділок, 15 травня 2023 р.

Сім’я – найголовніше в житті будь-якої людини.
Це не потрібно доводити нікому.
Вона, як гарний, вишитий з любов’ю оберіг,
що захищає від бід і нещасть.

У травні все прогресивне людство відзначає Міжнародний день сім’ї. Це свято запроваджене в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН з метою об’єднання можливостей різних країн для вирішення всіх найсерйозніших питань, пов’язаних із сім’єю.

У кожного з нас є своя родина. Це найдорожчі нам люди, які нас найбільше люблять. І ми їх любимо, бо без них не уявляємо свого життя. Саме в родинному колі людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ, навчається любові і добру.

До Міжнародного дня сім’ї, який відзначається 15 травня, бібліотека презентує цікаву книжкову виставку «До книжки йде родина на пораду». Тут ви можете отримати поради, як навчитись шанувати свій родовід, свою землю; як берегти пам’ять свого роду; як виховувати дітей у патріотичному дусі – все це представлено на нашій виставці, з якою ви можете ознайомитись.

День сім’ї – хороший привід відвідати або обдзвонити всіх рідних і сказати їм кілька приємних слів. У цей день сім’ї збираються разом за вечерею і обмінюються подарунками. У таке свято можна подякувати рідним за все світле і хороше, що вони принесли в наше життя.

Чекаємо на вас у бібліотеці!