пʼятниця, 31 березня 2023 р.

 Жменька сміху всім на втіху


«Посміятися над собою - значить

позбавити цієї можливості інших»

Всі ми вже звикли до того, що 1 квітня треба обов’язково пожартувати над друзями, рідними. Зрозуміло, що жарт має бути доречним та без негативних наслідків (на зразок синців у жартівника чи сердечного приступу в людини, яку «розвели» в цей день).

День сміху святкується зараз у всьому світі, достовірно невідомо, як і в якій країні його почали відзначати вперше. Існує безліч версій щодо походження Дня сміху. Деякі вчені стверджують, що вперше це свято відзначали в Англії; інші вважають, що Батьківщиною самого веселого свята є Франція чи Мексика. Але сьогодні це вже не так важливо, оскільки 1 квітня вважається загальновизнаним святом гумору та веселощів. У сучасній варіації свята - День дурня - супроводжується незмінними розіграшами, жартами і комедійними виступами. У цей день прийнято влаштовувати фестивалі гумору. Найвідоміший серед них є Одеський фестиваль.

До Всесвітнього дня сміху в бібліотеці ліцею проведено огляд тематичної полиці «Хай звучить веселий сміх, щоб гарний настрій був у всіх», на якій представлено теку з гуморесками. Бібліотекар ознайомили присутніх з історією виникнення свята, з жартівливими традиціями українського народу. Вітаємо усіх зі святом! Бажаємо, щоб на вустах була завжди лише посмішка, гарного всім настрою та веселої вдачі.

 


Міжнародний день дитячої книги

2 квітня з ініціативи і за рішенням Міжнародної ради дитячої книги відзначається Міжнародний день дитячої книги. Це свято відзначається в День народження великого датського казкаря Г. Х. Андерсена (1805-1875).

Основа свята - популяризація дитячої книги та читання, яке підкреслює величезне значення книги у духовному й інтелектуальному розвитку нових поколінь .

З нагоди свята у бібліотеці для дітей організовано цикл літературних поличок ("Книга - друг назавжди", "Завжди було і буде вічно: дитина з книжкою в руці"), на яких представлені твори сучасних дитячих українських та зарубіжних письменників. Окрема поличка, "Моя улюблена казка", присвячена творчості Г. Х. Андерсена.

 

Любі друзі

Якщо ви хочете бути успішними, жити в процвітаючій країні - читайте книги! Адже саме книга вселяє в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, доносить до нас глибину і красу слова, допомагає усвідомити його велику силу.

Книга - це мудрий, розважливий, найвірніший друг, який супроводжує нас усе життя. Світ змінюється на краще, коли ми читаємо.

 

День птахів


Щорічно 1 квітня відзначається у світі  Міжнародний день птахів.  Саме цього дня в 1906 році  була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель.

Повернення птахів святкується також  і як  прихід весни. За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішуються шпаківні, роблять дуплянки та інші пташині «будиночки». Птахи  є особливою групою тваринного світу, багато видів якої  легко побачити, чи  почути їх  спів не тільки в дикій природі, але й в населених пунктах і навіть на власному дворі. Вони приваблюють нашу увагу своїм мелодійним співом, красивим забарвленням, граційним польотом, цікавою поведінкою.

Птахи не тільки прикрашають ліси, поля, луки, парки, сквери. Вони являються справжніми помічниками і друзями людини. Знищуючи велику кількість шкідників сільського  і лісового господарства, вони зберігають для людей врожаї садів, полів, городів.

Від поведінки людей часто залежить їхня доля. Особливо болісно впливає господарська діяльність людини: розорювання земель, осушування боліт, застосування міндобрив і отрутохімікатів, вирубування лісів, викошування трав… Усе це для багатьох птахів – екологічні катастрофи…

Список пернатих, що зникають, поповнюється із сумною сталістю, – з лиця Землі зникло понад 160 їх видів і підвидів. У Європі під загрозою зникнення понад 50% птахів. Нам необхідно зберегти і примножити крилатих друзів, щоб майбутнє покоління бачило їх красу не тільки на картинках книжок, а й у природних умовах рідного краю. Птахи мають велике значення в природі і житті людини. Вони є нашими найкращими друзями, з ними людина стає кращою, внутрішньо красивішою, благороднішою, чистішою.

Тож приваблюйте птахів на свої поля, сади, городи, у міські парки, підгодовуйте взимку, влаштовуйте штучні гнізда  і  вони віддячать вам сторицею.

Завітайте до нашої бібліотеки і перегляньте тематичну поличку “Спів пташиний дарує весна”, присвячену птахам, що символізують витонченість, благородство, безтурботність, спокій, красу, гідність, свободу, швидкість.

 


 

понеділок, 27 березня 2023 р.

   Весь світ театр, а люди в нім - актори...

    В. Шекспір

 

Виникнення давньогрецького театру пов'язане зі святами на честь бога виноградарства Діоніса - Діонісіями. Учасники процесій зображали пошт Діоніса і, надягаючи козячі шкури, співали і танцювали (слово «трагедія» в перекладі з грецької - «гімн цапів»). На історичне походження театру вказує обов'язкова участь у трагедіях хору, з яким спочатку вступав в діалоги єдиний актор, пізніше кількість акторів збільшилася до трьох. Сполучившись із літературною традицією, театр в класичну епоху з релігійних, народних уявлень перетворився на самостійний вид мистецтва. Театралізовані вистави стали невід'ємною частиною державних свят -  Діонісій та Леней. Для них будували грандіозні кам'яні театри, розраховані на тисячі глядачів (театр Діоніса в Афінах, найкраще за інші зберігся амфітеатр в Епідаврі).

За дату святкування Всесвітнього дня театру взято 27 березня. За переказами, прем'єра першої театральної вистави у Стародавньому Римі відбулась саме 27 березня.

Міжнародний день театру відзначається щорічно 27 березня. Це не просто професійне свято митців сцени, це свято мільйонів глядачів. Театральне мистецтво – багатогранне і різноманітне, допомагає взаєморозумінню, збагаченню внутрішнього світу кожної людини.

Перша українська професійна театральна трупа була створена в другій половині XIX століття. Так розпочалася історія українського театру, відомого як «театр корифеїв». Назавжди в нашій історії залишаться славетні імена акторів: Марка Кропивницького, братів Тобілевичів, Марії Заньковецької.

Найстаріший в Україні театр було збудовано в Харкові у 1789 році, згодом у Києві (1806), Одесі (1810).

Найстаріша з існуючих нині театральних будівель в Україні споруджена 1843 року у Львові. Зараз тут міститься Український драматичний театр імені М.Заньковецької. Раніше це був Старий театр - найбільша свого часу театральна споруда в Європі.

Найбільше "театральне" місто в Україні - Київ, в якому 25 театрів. Щодо областей, то першість за Одеською - 10 театрів, Львівською - 9, Кримською та Дніпропетровською - по 8.

Спливли часи, але театральне мистецтво розвивається і досі. Театр - це вічна казка. Кого хоч раз торкнулася магія мистецтва перевтілення, той ніколи не залишиться байдужим до «життя на підмостках», бо театр - це живе слово. 

Бібліотека традиційно оформляє виставку до знаменної дати.

 


вівторок, 21 березня 2023 р.

«Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.» Л. Костенко
Поезія – це музика душі, найдавніший духовний скарб людства. Вона втамовує душевну спрагу, пробуджує в людині радість життя, любов до краси, входить в наше життя з дитинства і залишається з нами до кінця. Кожний знаходить в ній щось своє, близьке і зрозуміле. Адже в цей день ми не можемо не згадати тих письменників, які залишили нам в спадок свої мелодійні вірші. Тому саме сьогодні учні 5 класу завітали в нашу бібліотеку, де ознайомилися із книжковою виставкою "Поезія - краса життя земного" на якій були представлені поезії письменників рідного краю та поезією Ліни Костенко, Тараса Шевченка, Лесі Українки та мали можливість взяти участь у розгадуванні вікторин.

 




понеділок, 20 березня 2023 р.

День щастя, день Землі і день казки в бібліотеці
«Той, хто сам щасливий,
може дати щастя й іншим»
20 березня ми святкуємо день Землі, день щастя, день казки. В бібліотеці цього дня учні 3 класу розмальовували розмальовки та писали асоціативний кущ «Щастя». А для учнів ліцею була скринька - опитування "Що таке щастя" та оформлена виставка.
Ми щиро бажаємо всім і кожному бути щасливим! Нагадуємо, що навчитися радіти малому не так важко і під силу кожному з нас. Будьте щасливі, зі святом!




 

Ліна Костенко — совість і серце української літератури

19 березня свій 93 день народження відзначає Ліна Костенко – поетеса-шестидесятниця, дисидентка, класик української літератури та громадська діячка. Поетеса народилася 1930 року у місті Ржищів Київської області у родині вчителів, а згодом разом із батьками переїхала до Києва. Коли майбутній поетесі було шість років – у 1936 році – її батька як «ворога народу» засудили на 10 років концтаборів.
Дитинство Ліни Костенко припало на час Другої світової війни. Про цей період поетеса розповідає мало, однак згадки про війну є у деяких її віршах.
Писати Костенко почала у літературній студії при журналі «Дніпро», якою опікувався Андрій Малишко. Перші вірші поетеси надрукували, колі їй було 16 років. По завершенню навчання в Київському педагогічному та Московському літературному інститутах, вона мала вже три збірки. Однак згодом вірші поетеси почали виходити самвидавом. Пізніше на ім’я Ліни Костенко взагалі наклали табу у видавничому світі, тому вона змушена була писати «у стіл» 16 років. Причиною стала політична позиція авторки. Ліна Костенко була однією з лідерок шістидесятницького руху та, серед іншого, приходила на суди до дисидентів, яким влада СРСР інкримінувала «антирадянську діяльність та пропаганду».
Твори Ліни Костенко перекладені англійською, польською, білоруською, естонською, італійською, німецькою, словацькою та французькою мовами.
Ліна Костенко має чимало регалій, хоча вони для неї нічого не значать. Вона – почесний доктор Чернівецького Національного університету (2002 р.); лауреат Державної премії імені Т.Шевченка (1987 р.) за роман “Маруся Чурай” і збірку “Неповторність”; лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені О.Теліги (2000 р.). Також її було нагороджено Почесною відзнакою Президента України (1992 р.) і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня у березні 2000 р.
Усім цим і дорога для нас Ліна Костенко – наша сучасниця.
В бібліотеці оформлено книжкову виставку «Королева української поезії ХХ століття» до дня народження поетеси. А учні протягом дня виготовляли леп бук «Ліна Костенко – перлина сучасної української літератури» та грали в гру доміно.



 

 

пʼятниця, 10 березня 2023 р.

Моє життя, мов сад. У нім – доробок мій,
Моя душа і помисли, як вітер.
Мені творилося і в бурі грозовій,
І серед зим, і в буйноцвітті літа.

                                        Н. Чир

 


12 березня 2023 року відзначаємо 85 років з Дня народження поета, громадського діяча, нашого краянина - Нестора Чира.

Нестор Іванович Чир... Це він, вчитель за професією, а поет за покликанням, людина подвижницької долі, яка не скорилась важкій хворобі, а борючись впродовж десятки літ, викував себе для любові й людей.

Перші поетичні публікації Нестора Чира датуються 1987 роком. Саме цього року в Надвірній було створено літературну студію «Бистрінь», яку очолив поет і керував нею 25 років. Сьогодні літстудія носить його ім‘я. За життя поета було видано 8 книг:

          1. «Пізнє яблуко мого саду»

          2. «Долоні в крапельках дощу»

          3. «Калиновий спалах»

          4. «Котячий обід»

          5. «Паморозь дивного світіння»

          6. «Акорди срібної печалі»

          7. «Білі сльози снігу»

          8. «Гортаючи долю»

      В 2015 році після його смерті була видана книга «Гортаючи долю», яку поет не встиг дописати. Чотири рази поспіль - 1990, 1994, 1998, 2002 років Нестор Іванович обирався депутатом обласної ради, був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, Почесною Грамотою Верховної Ради України та іншими нагородами.

В бібліотеці представлена книжкова виставка:" В далечінь відійду, щоб вернутись до свого народу..." де присутні мали можливість ознайомитися із творчістю автора.