четвер, 30 вересня 2021 р.

Всеукраїнський день бібліотеки 

Бібліотеки - це скарбниці всіх

багатств людського духу.

Лейбніц

30 вересня відзначають Всеукраїнський день бібліотек. Цей день встановлено Указом Президента України від 14 травня 1998 року. Як зазначено в Указі, це свято виникло у зв’язку з великим внеском бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури та необхідністю подальшого підвищення їхньої ролі в житті суспільства. Бібліотеки стають своєрідним "вікном у світ".

Бібліотека - це не тільки джерело корисної інформації, але ще і скарбниця знань і мудрості.

Бібліотека нашого ліцею це свого роду освітній центр, який може задовольнити потребу людини в самовдосконаленні та збагатити його духовно. Сьогодні у бібліотеці знаходиться більшість книг: наукового та художнього напрямку, популярні та дуже рідкісні, сучасні та старовинні.

Незважаючи на всесвітню інтернет- глобалізацію, наша бібліотека не залишається порожньою.

Для підтримки свята в цей день був проведений бібліотечний урок з учнями 3 класу «Книги – наші вірні друзі» присвячений Всесвітньому дню бібліотек.





середа, 29 вересня 2021 р.

 Михайло Грушевський

У кожного народу є свої історичні постаті першої величини, яких не в змозі прикрити пил віків. До таких велетнів української національної культури належить Михайло Грушевський (1866-1934) – визначний історик, археолог, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник, організатор української науки, громадсько-політичний і державний діяч, засновник Української Народної Республіки. Саме з його творчою спадщиною пов’язані ідеї відродження української культури і науки, історичної свідомості й національної гідності народу.

Михайло Грушевський – одна з найпомітніших українських постатей ХХ століття, історик, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник, організатор науки, політичний, громадський та державний діяч. Автор 2000 тисяч праць в галузі української й світової історії, історіографії, літератури, соціології, етнографії, археології, спеціальних історичних дисциплін, що збагатили європейську і національну науку. Він творив українську історію, з одного боку, як автор багатотомної «Історії України-Руси», з іншого – як громадсько-політичний діяч та голова Центральної Ради. Михайло Грушевський ‒ це вчений світового рівня.

 До уваги користувачів нащої бібліотеки представлено літературно-тематичну виставку «Михайло Грушевський – історик та фундатор української державності».


вівторок, 28 вересня 2021 р.

Остап Вишня 

28 вересня виповнюється 65 років від дня народження великого гумориста, новеліста, класика українського гумору – Остапа Вишні.

 Умираючи, кажу вам усім: ніколи не

сміявся без любові до вас усіх, до

сонця, до вітру, до зеленого листу!

Остап Вишня

 Справжнє ім’я Остапа Вишні – Павло Михайлович Губенко. Народився на хуторі Чечва на Полтавщині в багатодітній селянській родині. Навчався в Київській військово-фельдшерській школі. Працював у лікарні фельдшером.

Остап Вишня жив у бурхливі часи. Він один з тих, кого ми називаємо покоління «Розстріляного відродження». Письменник входив до літературних угруповань «Плуг» і «Гарт». Згодом став головним редактором журналу «Перець». У 1933 р. був репресований (за звинуваченням у замаху на Постишева) і ув’язнений на 10 років у радянських таборах. У 1943 р. письменника звільнено.

Остап Вишня написав близько двох з половиною тисяч творів: це гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари, щоденник, переклади. Він започаткував у літературі новий жанр – усмішку (різновид гумористичного оповідання, в якому оповідь про події була короткою, точною, дотепною і доброю).

До 65-річчя від дня смерті Остапа Вишні бібліотекар підготувала книжкову виставку «Веселий пересмішник - щира душа України».

Експозиція дозволяє скласти уявлення про долю і доробок митця, його зацікавлення, родину, а відтак і краще зрозуміти феномен Остапа Вишні, його роль і місце в літературному процесі ХХ століття.




понеділок, 27 вересня 2021 р.

 День туризму 

Люди в усьому світі, так чи інакше пов’язані з туризмом, екскурсіями і поїздками: здійснюють навколосвітню подорож або вибралися на день за місто, цивілізовані мандрівники, що відпочивають з комфортом, або непосидючі дикуни з рюкзаком за плечима, піші та автомобілісти, в своїй країні та за її межами.

День туризму в Україні почали відзначати 27 вересня з 1998 року, після підписання відповідного указу «Про День туризму» президентом з метою підтримки ініціативи Державного комітету України по туризму.

Всесвітній день туризму було офіційно засновано Генеральною асамблеєю Всесвітньої туристської організації в 1979 році в Іспанії, в місті Торремоліно.

Ця дата обрана в зв’язку з тим, що кількома роками раніше цього ж дня, 27 вересня 1970 року було прийнято Статут Всесвітньої туристської організації. Метою свята є привернення уваги людей в усьому світі до туризму, його розвиток і пропаганда, збільшення його внеску в економіку світової спільноти, зміцнення міжнародних зв’язків.

І справді, туризм - це рух, а рух це життя, тому цей спосіб захоплення є не аби який корисний для учнівської молоді, що допомагає підтримувати фізичну форму, покращує патріотичне виховання, і суттєво розширює світогляд учнів. Мабуть жодне інше заняття не дає такої можливості розвивати стільки освітніх компетентностей, як туризм.

З 1980 року Всесвітній день туризму присвячений певній тематиці. 2021 року цей день пройшов під гаслом «Туризм – це круто».

У бібліотеці експонується виставка присвячена Всесвітньому дню туризму.

Ще учні, учителі школи до дня туризму підкорили найвищу гору "Говерлу".


 

 





середа, 22 вересня 2021 р.

 День миру 


40 років тому у 1981 році був заснований Міжнародний день миру, а вперше проведений у вересні 1982 року. Починаючи з 2002 року, Міжнародний день миру щорічно відзначається 21 вересня.

Організація об’єднаних націй проголосила 2021 рік Міжнародним роком миру і довіри. ООН використовує святкування Дня миру, для залучення уваги до своєї різнобічної роботи в підтримку миру і для того, щоб спонукати окремих людей, групи та громади на всій планеті до осмислення проблем миру та обміну інформацією та практичним досвідом діяльності по його досягненню.

Щороку в Штаб квартирі ООН в Нью-Йорку цього дня о 10.00 за місцевим часом (14.00 за Гринвічем) проводиться особлива церемонія. Генеральний секретар ООН в своїй промові закликає народи всього світу відмовитися від війни, насилля й жорстокості. Після цього – удар в «Дзвін миру» та хвилина мовчання.

В Україні День миру засновано відповідно до Указу Президента України від 5 лютого 2002 року. У нелегкий час війни на Сході України цей день є особливим. Сьогодні мир в Україні не є абстрактним бажанням, це усвідомлена мета, адже за мирне існування, за право жити у власній державі триває боротьба українців на Донбасі. Найвищу цінність миру, який є запорукою щасливого життя, сьогодні відчула кожна українська родина.

Сьогодні кожний громадянин України виборює мир та спокій для нашої рідної землі. І це в особливий спосіб роблять діти в бібліотеці, виборюючи мир – творчістю! Учасники виготовляли паперові прапорці з голубом, як символ безпеки, надії та миру.

Під час заходу бібліотекар інформувала учасників про історію походження Міжнародного дня миру та роздавала символічні долоньки синього і жовтого кольорів з написом «Ми за мир». Учні початкових класів розфарбовували розмальовки до дня миру. З учнями 3-Акласу бібліотекар та класовод провели виховну годину «Хай буде мир віднині і довіку!».

З надією на мир, ми низько вклоняємось воїнам-захисникам, тим, які віддали свої життя за нашу країну, дали нам шанс зростати, радіти й розвиватись у мирній Україні.







«Герберт Уеллс як майстер наукової фантастики»


21 вересня виповнюється 155 років із дня народження Герберта Джорджа Уеллса, родоначальника науково-фантастичної літератури 20 століття і найбільшого майстра критичного реалізму. Герберт Уеллс за своє творче життя написав близько 40 романів і багато томів оповідань, кілька десятків творів з філософської, соціологічної та історичної проблематики з політичними і соціальними прогнозами, кілька книг для дітей і автобіографію.

Герберт Джордж Уеллс народився 21 вересня 1866 року в передмісті Лондона Бромлі, в родині крамаря. З самого дитинства хлопчик звик до читання. У 1888 році Герберт закінчив Лондонський університет, а ще через три роки отримав два вчених звання з біології (згодом — доктор біології) і став викладачем точних наук в коледжі. Тоді ж він почав писати статті, а в 1893 році професійно зайнявся журналістикою.

Першим художнім твором Уеллса став фантастичний роман «Машина часу» (1895), завдяки якому він відразу ж здобув популярність і світове визнання. Потім пішли книги «Острів доктора Моро» (1896), «Людина-невидимка» (1897), «Війна світів» (1898), «Перші люди на Місяці» (1901), «Їжа Богів» (1904) та інші. Ці твори принесли письменникові славу самого значного експериментатора в жанрі науково-фантастичної літератури, показавши його здатність зробити правдоподібною саму зухвалу вигадку.

Вже в цих романах Уеллс позначав проблему долі людського суспільства в світі, де технологія і науковий розвиток просуваються дуже швидко. Письменник виступав за обережність і поступовість в політиці, науці та суспільному житті. Багато своїх робіт він присвятив соціальному критичному аналізу, в яких говорив, що розвиток суспільства в рамках буржуазного ладу закінчиться виродженням і загибеллю людства.

Був у творчості Уеллса і цикл любовно-психологічних творів на тему шлюбу, свободи відносин і рівності між статями, з яких найбільш відомі: «Любов і містер Льюішем» (1900), «Анна-Вероніка» (1909), «Новий Макіавеллі» (1911), «Шлюб» (1912), «Пристрасні друзі» (1913 ), «В схованках серця» (1922), «До речі про Долорес» (1938).

Як письменник-соціолог Уеллс все життя був вірний головній темі і завданню творчості: переконати людей віддати всі сили побудові прекрасного майбутнього. Він мріяв про створення єдиного Світового Держави «без королів, меж і націоналізмів» і зізнавався, що єдина книга, в якій заявлені його істотні ідеї, це «Що ми творимо зі своїми життями?» (1931), а найважливішим своїм трудом вважав « Праця, багатство і щастя людства»(1932). Однак довгі роки в списках бестселерів з даних його творів була книга «Нарис історії» (1920).

Починаючи з роману «Напередодні» (1927), письменник зайняв активну антифашистську позицію. У книзі «Святий терор» (1939) Уеллс описав психологічний розвиток сучасного диктатора, іллюстріруемих кар'єрами Сталіна, Муссоліні і Гітлера . Його остання книга «Розум на краю безодні» (1945) сповнена песимізму щодо майбутніх перспектив людства.

Твори Уеллса переведені на багато мов світу, за його романами поставлено кілька фільмів. Він тричі був у Росії — в 1914, 1920 і 1934 роках. Його бесіда з В.Леніним стала відома завдяки книзі «Росія в імлі» (1920). Практично все життя Уеллс прожив у Лондоні, часто виступав з лекціями і багато подорожував, був двічі одружений.

Помер Герберт Уеллс 13 серпня 1946 року в Лондоні.