пʼятниця, 5 червня 2020 р.



Томас Манн - майстер епічного роману.
(До 145-річчя від дня народження знаменитого німецького письменника)
Світову літературу XX століття неможливо уявити без великого німецького письменника Томаса Манна.
Томас Манн народився 6 червня 1875 року у старовинному портовому містечку Любек на півночі Німеччини. Його батько Йоганн Генріх Манн був заможним торговцем зерном і міським сенатором. Мати, уроджена Юлія де Сільва Брунс, була донькою німецького переселенця-плантатора з Бразилії, жінка музично обдарована.
Саме такий змішаний тип дав можливість поєднатися у Томасі двом протилежностям: стриманість і повага до людської особистості, притаманні людині півночі, а також тонке відчуття і любов до мистецтва людини півдня.
У 16 років разом з родиною переїхав до Мюнхена - інтелектуального і культурного центру Німеччини. У Мюнхені юнак влаштувався працювати в страхову компанію, займався журналістикою і вирішив у подальшому стати письменником, беручи приклад зі свого старшого брата.
Перший і найвідоміший роман «Будденброки» (1901), носить автобіографічний характер і розповідає про занепад і крах великої торгівельної фірми в Любеку. Тема складного взаємозв'язку знань і життя, теорії і практики просліджується і в «Тоніо Крегері» (1903), першій новелі, що мала великий успіх.
Перша світова війна занурила письменника в глибоку моральну і духовну кризу. У ці роки він пише книгу об'ємом в 600 сторінок "Міркування аполітичного" (1918), у якій критикує ліберальний оптимізм, виступає проти раціоналістичної, просвітницької філософії на захист німецького національного духу.
Після війни Манн знову повертається до художньої творчості, і в 1924 р. з'являється "Чарівна гора", один з найблискучіших іронічних романів.
Творчість Манна зробила великий вплив на освічених читачів, які бачили в його багатозначних проблемних романах віддзеркалення їх власних інтелектуальних і етичних шукань.
У 1929 р. письменникові присуджується Нобелівська премія по літературі, перш за все за великий роман «Будденброки», який став класикою сучасної літератури.
Вже в похилому віці Манн більше 13 років працював над тетралогією про біблійного Йосипа. Кумиром пізнього Манна стає Гете, головний герой роману «Лотта у Веймарі» (1939).
Найбільш складним твором Манна з точки зору стилю є "Доктор Фаустус" (1947), де змальований геніальний, але психічно хворий музикант, чия творчість є віддзеркаленням духовної недуги епохи.
Пронизаний іронією роман "Пригоди авантюриста Фелікса Круля" (1954) є завершальним акордом творчості письменника. Манн вважав "Фелікса Круля" своєю кращою, найбільш вдалою книгою.
Томас Манн - класик роману XX століття, який зумів розширити межі жанру й наповнити його новим соціально-філософським змістом. Використавши традиційні форми роману, він поглибив і перетворив їх.
Окрім Нобелівської премії, Манн отримав премію Гете (1949), яка була присуджена йому спільно Західною і Східною Німеччиною, а також був володарем почесних ступенів Оксфордського і Кембріджського університетів.

Помер 12 серпня 1955 року.


https://www.thinglink.com/scene/1324975775694192642

Немає коментарів:

Дописати коментар